​İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
ULUSLARARASI ORTAK LİSANS PROGRAMLARI


Uluslararası Ortak Lisans Programları, İstanbul Teknik Üniversitesi’nce 2004 yılından bu yana başarıyla yürütülmekte olan, mezunların hem İstanbul Teknik Üniversitesi’nden hem de programlarının anlaşmalı olduğu Amerikan üniversiteleri, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi ve Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversiteleri'nden diploma sahibi olduğu bir çift diploma programıdır. Öğrenci adaylarımız olan sizlerin geleceğinizi şekillendirdiğinizin ve ne denli zor bir süreç olduğunun  farkında olarak bu el kitabının, UOLP Bölümleri ile ilgili sorularınıza cevap niteliği taşıyacağını umuyor ve sizlere başarılı bir gelecek diliyoruz.

Neden UOLP’yi tercih etmeliyim?

Uluslararası Ortak Lisans Programları, öncelikle siz öğrencilerimizin hem üniversite yaşamlarında hem de mezuniyet sonrası iş yaşamlarında, fark yaratan, vizyonu geniş, kendini rahatça ifade edebilen, adaptasyon sorunu yaşamayan, yabancı dil konusunda üst düzeye gelmiş, iş yaşamında ve sosyal yaşamda liderlik yapabilecek başarılı bireyler olmanız için gerekli donanımı size kazandırmayı amaçlayan programlardır.  Mezun öğrencilerimiz yurtiçi ve yurtdışı çalışma alanlarında rahatlıkla istihdam edilme fırsatı bulabilmektedir. Amerika, Bosna-Hersek ve Azerbaycan'da geçirdikleri süre boyunca birçok farklı kültürü tanıma fırsatı bulan öğrencilerimiz, aldıkları üst düzey eğitim sayesinde de başarılı birer mühendis, tasarımcı ve işletmeci olarak mezun olmaktadırlar.

UOLP programları nelerdir?

2020 - 2021 yılı itibariyle İTÜ – UOLP programları ve Amerika’da, Bosna-Hersek'te ve Azerbaycan'da okuyacağınız üniversiteler aşağıdaki gibidir;

 • İnşaat Mühendisliği – SUNY at Buffalo
 • İşletme – SUNY at New Paltz
 • Moda Tasarımı – SUNY Fashion Institute of Technology
 • Tekstil Geliştirme ve Pazarlama – SUNY Fashion Institute of Technology
 • Bilişim Sistemleri Mühendisliği – SUNY Binghamton University
 • Gemi Makinaları İşletme – SUNY Maritime College
 • Deniz Ulaştırma ve İşletme – SUNY Maritime College
 • Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği - New Jersey Institute of Technology
 • İnşaat Mühendisliği - Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi
 • Ekonomi - Uluslararası Saraybosna Üniversitesi
 • Mimarlık - Uluslararası Saraybosna Üniversitesi
 • Makine Mühendisliği - Uluslararası Saraybosna Üniversitesi
 • Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği - Uluslararası Saraybosna Üniversitesi
 • Biyomühendislik - Montana State University

NOT:  Geçtiğimiz senelerde açık olan UOLP Endüstri Mühendisliği programı ise 2020-2021 Akademik yılında yeni öğrenci alımını durduran ancak yeniden açılması gündemde olan bir programımızdır.

UOLP programlarında yabancı dil şartı var mıdır?

İTÜ Lisans ve Çift Diplomaya Yönelik Uluslararası Ortak Lisans Hazırlık Programları Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği Madde 5, 2. bendi uyarınca, Üniversiteye kabul edilen UOLP öğrencilerinden yabancı dil düzeylerinin yeterliğini Senatonun belirlediği sınavlardan biri ile belgeleyemeyenler İngilizce hazırlık programına kabul edilirler.

2017-2018 akademik yılı itibariyle, İTÜ Lisans ve Çift Diplomaya Yönelik Uluslararası Ortak Lisans Hazırlık Programları Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği Madde 7, 3. bendi uyarınca, üniversiteye kabul edildikleri eğitim öğretim yılında, uluslararası sınavlardan birinden başarılı olan UOLP Hazırlık öğrencilerinin isterlerse İngilizce hazırlık öğretimine devam etmeyip takip eden yarı yılda fakültelerindeki öğrenime başlayabilmeleri için Senato tarafından belirlenen devam koşulunu yerine getirmeleri gerekmektedir.

Ayrıca, UOLP öğrencileri, üniversiteye kabul edildikleri yıl, UOLP hazırlık programındaki derslere devam edebilmeleri için dönem içi performans ve sınav ortalamalarından en az yüzde 50 başarı sağlamakla yükümlüdürler.

Üniversite Senatosu'nun 22.09.2016 günlü ve 640 sayılı kararı gereğince, 2016-2017 eğitim-öğretim yılı bahar yarıyılından itibaren IELTS sınavı kabul edilmeyecektir.

2019-2020 Akademik Yılı UOLP Dil Yeterlik Koşulları’na aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

http://www.ydy.itu.edu.tr/uolp-dil-yeterlilik-kosullari/

UOLP bölümlerinin 2019 – 2020 akademik yılı için puanları ve kontenjanları nelerdir?

PROGRAM


KONTENJAN


PUAN TÜRÜ


TABAN PUAN


TABAN BAŞARI SIRASI


TAVAN PUAN


 TAVAN BAŞARI SIRASI

Bilişim Sistemleri Mühendisliği


30


SAY


399,720


99.982

457,873


47.776

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği


10


SAY


284,539

296.084
349,476
159.628

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği %50 burslu


1


SAY


470,694


37.176


470,694

37.176

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği


10


SAY


331,027


189.356


399,043


100.622

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği %50 burslu


1


SAY


419,241


81.554


419,241

81.554

İnşaat Mühendisliği


35


SAY


306,286


239.341


352,982


 154.768

İşletme


34


EA


327,326


193.972


422,704


15.796

İşletme %50 burslu


1


EA


427,255


13.507


427,255


 13.507
İnşaat Mühendisliği - Azerbaycan  5  SAY  339,168  175.560  360,166 144.976
 Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği - ABD 30  SAY 371,814  130.270  476,736
32.356
 Biyomühendislik  30 SAY  307,431  236.691  401,495  97.932 - Moda Tasarımı ve Tekstil Geliştirme ve Pazarlama programları, yetenek sınavıyla öğrenci alımı yapmaktadırlar.

UOLP programları ücretli midir? Ücretleri ne kadardır?

UOLP programları hem İTÜ’deki yıllarınız için hem de Amerika’daki yıllarınız için yıllık harç ödediğiniz bölümlerdir.  Hazırlık okuduğunuz takdirde hazırlık sınıfına da yıllık bir ücret ödersiniz. Ücretleri ilk dönem  ve ikinci dönem başlarında iki taksit şeklinde ödeyebilirsiniz. Ödenen ücretler sadece okul harçlarıdır. Yemek, uçak biletleri, barınma ve kırtasiye gibi giderleriniz size aittir. UOLP öğrencilerimizden gelen geri dönüşler doğrultusunda Amerika’daki yıl başına ortalama 15.000 – 16.000 ABD Doları kişisel gideriniz olacağı söylenebilir.  Ödenen ücretlere her yıl belirli bir oranda artış yapılabilir. Söz konusu artışlar tüm UOLP öğrencilerini kapsamaktadır. Bu nedenle akademik yıl başlamadan önce güncel fiyatların mutlaka kontrol edilmesi faydanıza olacaktır.

Güncel Ücret Bilgisi İçin Lütfen İlgili Programa Tıklayınız.

UOLP bölümlerinin harç ödemeleri, İTÜ’deki dönemler için İTÜ’ye, ABD’deki dönemler için doğrudan ABD'deki partner üniversitelere yapılmaktadır.

Amerika’da yaşam ve adaptasyon sorunu yaşar mıyım?

ABD’deki üniversitelerle anlaşmalar yapılırken, öğrencilerimizin güvenli ve sağlıklı bir ortamda eğitim görebilecekleri kaliteli eğitim sunan üniversiteler seçilmektedir. Amerika’ya gitmeden önce bölüm koordinatörlerimiz, ABD’deki eğitim ve sosyal yaşam konusunda öğrencilerimizi bilgilendirirler. Ayrıca tüm UOLP öğrencileriyle aynı anda ABD’ye gidecek olduğunuzu, ABD’deki üniversitelerde de program koordinatörleri bulunduğunu, ABD’deki ilk senenizde bir oryantasyona tabî tutulacağınızı ve bir üst sınıftan öğrencilerimizin de sizlere rehberlik edebileceğini belirtmek isteriz.

Mezun olduğumda, diğer İTÜ öğrencileriyle aynı diplomaya mı sahip olurum?

İstanbul Teknik Üniversitesi ve ortak üniversiteler tarafından verilen iki adet lisans diplomasına sahip olursunuz.  İTÜ diplomanızda  ÖSYM kılavuzunda programın adı ne şekilde geçiyorsa, o şekilde belirtilir.

 

Programların iş alanları nelerdir?

 1. İnşaat Mühendisliği: Son yıllarda hem ülkemizde hem de uluslararası platformda artış gösteren inşaat sektörü, özel ve kamu alanlarında proje yapma, araştırma ve danışmanlık hizmetleri vererek geniş bir yelpazeye sahip iş olanakları sunmaktadır. 2. Bilişim Sistemleri Mühendisliği: Bilgisayar, elektronik ve haberleşme programlarını aynı çatı altında birleştiren Bilişim Sistemleri Mühendisliği, mezun öğrencilerimizin ülkemizde hızla gelişen telekomünikasyon sektöründe de çalışabilmesini mümkün kılmaktadır.

   

 3. Gemi Makinaları İşletme Mühendisliği ve Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği: Her iki bölüm mezunları da TC Gemi Adamları Sınav Merkezi’nde (GASM) Uzakyol Güverte/Makine Zabiti, bilahare de Uzakyol Kaptanı/Baş Mühendis ehliyetlerini alarak uluslararası/ulusal filolarda Kaptan/Baş Mühendis olarak çalışırlar. Mezunların bir kısmı da armatör şirketlerinde yönetici olarak görev yaparlar. Aldıkları ast-üst ilişkisine dayalı disiplinli eğitim doğrultusunda, donanımlı bireyler olarak iş bulabilmektedirler. 4. İşletme: Mezunlar; imalat sanayinden reklamcılık sektörüne, sermaye piyasası, banka ve sigortacılık hizmetlerinden turizme, bilişimden medyaya uzanan geniş bir yelpazede kariyer yapma olanağına sahiptir. Bugünün iş dünyasında aranan nitelikleri ve İTÜ’nün ve SUNY New Paltz'un sağladığı yurtdışı deneyimi sayesinde mezunlarımız fark yaratmaktadır. Günümüzde en küçük işletmelerin bile uluslararası platforma açılmak durumunda olduklarını göz önüne alındığında İngilizce ve yurtdışı deneyimi avantajlarıyla iş yaşamına kolaylıkla geçiş yapan mezunlarımız, genellikle üst düzey yöneticilik pozisyonlarına yükselmekte veya kendi işletmelerini de kurmaktadırlar.     
 5. Moda Tasarımı : Türkiye’nin endüstriyel kalkınmasına, istihdam olanaklarına ve ticaretine önemli katkıda bulunan tekstil ve konfeksiyon endüstrisi; teknolojik yenilenme, teknik bilgi ve deneyim birikimi sayesinde ülkemizin en gelişmiş ve modern sanayi kolu haline gelmiştir. Bununla birlikte, tekstil ve konfeksiyon sanayimizin küreselleşen dünyada rekabet edebilir konumunu sürdürebilmesi için özgün tasarım, kalite, verimlilik, pazarlama ve dağıtım yeteneklerini daha da geliştirerek, üst sınıf modaya yönelik ürünlere ve moda-marka ürünler grubuna yönelmesi bir gereklilik ve bu bağlamda moda ve marka yaratma becerisine sahip tasarımcıların yetiştirilmesi de bir zorunluk halini almıştır. Bu gerekçeyle açılan Fashion Design (Moda Tasarımı) Programı; İstanbul Teknik Üniversitesi ve New York Devlet Üniversitesi’ne bağlı “Fashion Institute of Technology” (FIT) gibi iki köklü kurum arasında 2004 yılında yapılan işbirliği sonucunda hayat bulmuştur. Dünyanın en iyi ÜÇ moda okulu arasında yer alan FIT, moda alanında eğitim veren pek çok eğitim kurumuna akademik destek vermektedir; ancak dünyada iş birliği içinde bulunduğu tüm üniversite ve enstitüler arasında 4 senelik lisans programı için ortak diploma verdiği tek program İTÜ-FIT Moda Tasarımı Programı’dır. Moda Tasarımı Programında; drapaj, dikiş teknikleri, kalıp hazırlama, bilgisayar destekli kalıp hazırlama gibi giysi tasarımı ile doğrudan ilgili konular yanında;  bilgisayar destekli çizim programları (photoshop, illustrator gibi), koleksiyon maliyetlendirme ve sanat içerikli dersler de yer almaktadır. Bu şekilde, herhangi bir amaca yönelik olarak giysi tasarımında gözönünde bulundurulması gereken tüm unsurlar öğrenciye aktarılmaktadır. Özetle, öğrenci eğitim gördüğü dört yıl boyunca tasarımlarının; çiziminden drapaj, kalıp ve dikimine kadar tüm aşamalarını kendisi gerçekleştirmektedir. Böylece, tasarladığı ve/veya tasarlayacağı her giysinin üretilebilirliğini/satılabilirliğini (diğer bir değişle rekabet ettiği pazarda tasarımının bir değer bulup bulamayacağını)  değerlendirme becerisine sahip olarak programdan mezun olmaktadır.  “Üretilebilir Tasarım” sloganıyla ve Türk Tekstil ve Konfeksiyon Sanayii ile bütünleşik olarak 10 yıldır faaliyetlerini sürdürmekte olan İTÜ-FIT Moda Tasarımı Programı, düzenlediği farklı ve başarılı organizasyonlar (“İTÜ-FIT Moda Tasarımı Programı Öğrencileri Tommy Hilfiger İçin Tasarlıyor” gibi) yanında, her akademik yıl sonunda tüm öğrencilerimizin yıl içi çalışmalarının bir özeti niteliğinde olan ve geleneksel  hale gelen “İTÜ FASHION SHOW” etkinliğini de gerçekleştirmektedir. Mezunlarımız aldıkları uluslararası moda tasarımı eğitimi yardımıyla yurt dışında tasarım ofislerinde, yurt içinde Beymen, Mavi, Koton, Mudo gibi markalaşmış firmaların tasarım programlarınde, moda tasarım stüdyolarında (Hatice Gökçe, Arzu Kaprol gibi tasarımcıların stüdyoları) ve ülkemizden satın alım yapan Li & Fung vb. firmaların tasarım programlarınde çalışabilmektedir. Mezunlarımız, alternatif olarak kendi markalarını kurabilmekte veya bir ya da daha fazla firma için serbest tasarımcı (freelance) olarak koleksiyonlar hazırlayabilmektedir. Daha fazla bilgi ve başarı hikayelerimiz ile duyurular için; http://www.tekstil.itu.edu.tr/?moda-tasarimi ve http://www.tekstil.itu.edu.tr/ (HABERLER) sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.
 6. Tekstil Geliştirme ve Pazarlama: Program kapsamında temel teknolojik bilgilendirme ile beraber uluslararası pazarlar, tekstil ürünlerinin pazarlama teknikleri, ekonomi ve finansal konularda bilgi aktarımı gerçekleştirilmektedir. Bunun yanı sıra pazarı ve Pazar payını etkileyen moda konusunda genel bilgilendirme yapılmaktadır. Böylece belirli niteliklere sahip tekstil ürünlerinin geliştirilmesi ve pazarlanması becerisine sahip uzmanların yetiştirilmesi gerçekleştirilmektedir.

 7. Biyomühendislik: Devlet Planlama Teşkilatı, 9. Beş Yıllık Kalkınma Planı’ndaki değerlendirmesinde, biyomühendislik ve biyoteknoloji konularının, ülkenin bilim ve teknoloji stratejisinde, 7 anahtar alan arasına girdiğini belirtmektedir. Dünyada modern biyoteknoloji alanında faaliyette olan dört binden fazla şirket bulunmaktadır. Bu kapsamda, programdan mezun olan Biyomühendisler; endüstriyel biyoteknoloji, gıda biyoteknolojisi, çevre biyoteknolojisi, moleküler biyoloji ve genetik uygulamaları, toksikoloji, enzimoloji ve biyomalzemeler konularında disiplinler arası bir bakış açısı ve uzmanlığı ile biyokimya endüstrisi, gıda ve tarım endüstrisi, sağlık birimleri ve ilaç endüstrisi, kozmetik endüstrisi, tekstil endüstrisi, deri endüstrisi ve petrokimya endüstrisi gibi endüstri dallarında iş imkanlarına sahip olacaklardır.

 Burs olanakları nelerdir?

Deniz Ulaştırma İşletme, Gemi Makineleri ve İşletme programlarımızın %50 ÖSYM burslu seçenekleri mevcuttur. 

Mezun olduktan sonra ABD’de kalabilir miyim? Şartları nelerdir?

ABD’deki eğitim şartları gereği, mezun olan UOLP öğrencilerimiz, aldıkları OPT (Optional Practical Training) vizesiyle 1 ila 2,5 yıl iş arama ve çalışma imkânı bularak ABD’de kalabilmektedirler.  Bunun yanı sıra ABD’deki üniversitenizde, tüm dersleri geçmiş bir son sınıf öğrencisi olma ve genel not ortalamanızın 3.00’ın üzerinde olması gibi şartları sağladığınız takdirde yüksek lisans yapma şansınız da bulunmaktadır.

UOLP KOORDİNATÖRLERİ İLETİŞİM BİLGİLERİ ve YARARLI BAĞLANTILAR 

UOLP KOORDİNATÖRLERİ İLETİŞİM BİLGİLERİ


 

Bilişim Sistemleri Mühendisliği

 

Dr. Öğr. Üyesi Mehmet BAYSAN

baysanm@itu.edu.tr

 

285 67 04


 


İşletme


 

Prof. Dr. Hatice CAMGÖZ AKDAĞ

camgozakdag@itu.edu.tr


 

293 13 50/ 2074


 

 

İnşaat Mühendisliği


 

Prof. Dr. Yılmaz AKKAYA

akkayayil1@itu.edu.tr


 

285 34 47

 


Dr. Öğr. Üyesi Ece BAYAT

ebayat@itu.edu.tr


 

285 38 60


 

 

Tekstil Geliştirme ve Pazarlama


 

Prof.Dr. Bülent ÖZİPEK

ozipek@itu.edu.tr


 

292 96 28


 

Doç. Dr. Canan SARIÇAM

saricamc@itu.edu.tr


 

 

292 96 28


 

Moda Tasarım


 

Prof. Dr. Cevza CANDAN

candance@itu.edu.tr


 

293 13 00 / 24 94


 

Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği


 

Doç. Dr. Tanzer SATIR

tsatir@itu.edu.tr


 

0 216 395 10 64 /1113-1180

 


 

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği

 


 

Prof. Dr. Ata BİLGİLİ

ata.bilgili@itu.edu.tr


 

0 216 395 10 64 /1192-1113


 

Biyomühendislik


 

Prof. Dr. Melek EROL TAYGUN

erolm@itu.edu.tr


 

285 73 45


 


Endüstri Mühendisliği


 

Dr. Öğr. Üyesi Gaye KARAÇAY AYDIN

karacayaydin@itu.edu.tr


 

 

293 13 00 / 2664-109


 Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği


 

Prof. Dr. İbrahim AKDUMAN

akduman@itu.edu.tr


 

 

285 36 81

 


 Prof. Dr. Serkan ŞİMŞEK

simsekser@itu.edu.tr

 
285 36 24

 

 

Yabancı Diller Yüksek Okulu


 

Öğr. Gör. Özge BOZKURT

ozgebozkurt@itu.edu.tr


 

 

232 47 27 / 126


 Çift Diploma Programları Ofisi

 


 

Sibel GÜÇKIRAN

guckirans@itu.edu.tr


 285 66 00


 Ferhat ÇAKIRÖZ

cakirozf@itu.edu.tr

 

Yararlı Bağlantılar

www.uolp.itu.edu.tr

www.suny.edu.tr

www.ius.edu.ba/tr

http://www.azmiu.edu.az/

www.sis.itu.edu.tr

www.ydy.itu.edu.tr

www.yurtburs.itu.edu.tr